{lang: 'cs'}
Indonésie, největší souoostroví světa táhnoucí se v délce více než 5000 kilometrů, se rozkládá na 17 508 ostrovech od nejzápadnější Sumatry po nejvýchodnější Novou Guineu. 237 milionů obyvatel činí z Indonésie čtvrtou nejlidnatější zemi světa a také zemi s největším počtem muslimského obyvatelstva.
Pozemní hranici Indonésie sdílí s Malajsií, Papuou Novou Guineou a Východním Timorem, daleko největší část však obklopuje moře, a tak Indonésané svoji zemi často charakterizují jako tanah air kita, naše země a voda, a podle nejzazších hraničních bodů hovoří o území dari Sabang sampai Merauke, od Sabangu po Merauke. Nejvýznamnějšími z ostrovů jsou Sumatra, Jáva, Kalimantan, Sulawesi a Nová Guinea, druhý největší ostrov světa, který Indonésie sdílí s Papuou Novou Guineou. Turisticky nejnavštěvovanějším ostrovem je Bali. Název země je odvozen z latinského Indus, Indie, a řeckého nesos, ostrov.Indonéskou státní vlajku tvoří dva podélné pruhy, červený nahoře a bílý dole, podle těchto barev se o vlajce hovoří jako o merah putih, červenobílá. Vlajka je odvozena od zástavy mocné říše Majapahit ze třináctého století.Barvy státní vlajky tvoří také součást školní uniformy žáků indonéských základních škol. Dívky nosí červenou sukni a bílou košili, chlapci červené krátké kalhoty a bílou košili. Uniforma nižší střední školy se skládá z modré a bilé barvy a vyšších středních škol z barvy šedé a bílé.
Ve státním znaku drží bájný pták Garuda stuhu s nápisem státního motta jednotné Indonésie Bhinneka Tunggal Ika, znamenající jednota v různosti s odkazem na značnou etnickou a jazykovou pestrost celé země. Ve štítu je umístěno pět symbolů státní filosofie Pancasila zahrnující víru v jediného boha, spravedlivé a civilizované lidstvo, jednotu země, demokracii řízenou moudrostí a rozvážností představitelů státu a sociální spravedlnost.
Státní hymnu Indonesia Raya složil v roce 1928 Wage Rudolf Supratman, skladba provázela indonéské hnutí za nezávislost. Státní hymnou je od 17.srpna 1945. Oficiálním jazykem je indonéština, Bahasa Indonesia, přijatá za národní jazyk v roce 1928 v době počátku bojů za nezávislost.
Indonésie je republikou s voleným parlamentem a přímo voleným prezidentem, který sestavuje svůj vládní kabinet.Prezident může úřad vykonávat maximálně dvě funkční období v délce pěti let. Parlament nazývaný Lidové poradní shromáždění MPR se skládá ze dvou komor: 550 členné Rady lidových zástupců DPR a 128 členné Rady regionálních zástupců DPD.DPR přijímá zákony a může odvolat prezidenta, jejím členem se stávají příslušníci politických stran voleni proporčním systémem.
Administrativně se Indonésie dělí na 33 provincií, z nichž pěti náleží zvláštní status. Mezi provincie s větší mírou autonomie patří : Aceh, Jakarta, Yogyakarta, Papua, a Západní Papua.V čele každé provincie stojí guvernér. Provincie se dále dělí na menší správní jednotky kebupaten, města kota,subdistrikty, kecamatan, a vesnice, desa.Provincie vykonávají většinu vládních služeb, nejblíže k obyvatelům sahá úroveň vesnické administrativy v čele s voleným starostou, kepala desa.Státní svátek připadá na 17.srpen připomínající vyhlášení nezávislosti země v roce 1945 – Hari Proklamasi Kemerdekaan – Den nezávislosti.
Indonésie v kostce
název Indonésie
hlavní město Jakarta
rozloha 1 919 440 čtverečních kilometrů
počet obyvatel 237 512 352
etnické zastoupení Javánci 40,6%, Sundánci 15%, Maduřané 3,3%, Minangkabau 2,7%, Betawi 2,4%, Bugisové 2,4%, Bantenoví 2%, Banjarové 1,7%, ostatní 29,9%
náboženské zastoupení muslimové 86,1%, protestanti 5,7%,římští katolíci 3%, hinduisté 1,8%, ostatní 3,4%
úřední řeč indonéština
hranice celkem 2830 km, z toho Východní Timor 228 km,Malajsie 1782 km,Papua Nová Guinea 820 km
nejnižší bod Indický oceán 0 nejvyšší bod Puncak Jaya 5 030 m
m
Indonéské provincie a jejich hlavní města
Sumatra
Aceh (Nanggroe Aceh Darussalam) - Banda Aceh
Severní Sumatra (Sumatera Utara) - Medan
Západní Sumatra (Sumatera Barat) - Padang
Riau - Pekanbaru
Ostrovy Riau (Kepulauan Riau) - Tanjung Pinang
Jambi - Jambi
Jižní Sumatra (Sumatera Selatan) - Palembang
Bangka-Belitung (Kepulauan Bangka-Belitung) - Pangkal Pinang
Bengkulu - Bengkulu
Lampung - Bandar Lampung
Jáva
Jakarta – Jakarta
Banten – Serang
Západní Jáva (Jawa Barat) – Bandung
Centrální Jáva (Jawa Tengah) – Semarang
Yogyakarta – Yogyakarta
Východní Jáva (Jawa Timur) – Surabaya
Kalimantan
Západní Kalimantan (Kalimantan Barat) - Pontianak
Centrální Kalimantan (Kalimantan Tengah) - Palangkaraya
Jižní Kalimantan (Kalimantan Selatan) - Banjarmasin
Východní Kalimantan (Kalimantan Timur) - Samarinda
Sulawesi
Severní Sulawesi (Sulawesi Utara) - Manado
Gorontalo - Gorontalo
Centrální Sulawesi (Sulawesi Tengah) - Palu
Západní Sulawesi (Sulawesi Barat) - Mamuju
Jižní Sulawesi (Sulawesi Selatan) - Makassar
Jihovýchodní Sulawesi (Sulawesi Tenggara) - Kendari
Malé Sundy
Bali – Denpasar
Západní Nusa Tenggara(Nusa Tenggara Barat) – Mataram
Východní Nusa Tenggara (Nusa Tenggara Timur) – Kupang
Moluky
Moluky - Ambon
Severní Moluky (Maluku Utara) - Ternate
Západní Papua
Západní Papua (Papua Barat) - Manokwari
Papua - Jayapura