{lang: 'cs'}
Bali Bohemia
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
oblast: Papua
sekce: Obyvatelstvo, Zvyky, Dějiny
vydáno: 5.11.2010

Indonésie: Stáhněte je ze stromu

Cesty po indonéské části ostrova Nová Guinea

Vlasy rozdělují nejvýchodnější část Indonésie, provincii Papua. Vytyčují hranici mezi původním obyvatelstvem a přistěhovalci, hranici mezi vládnoucími Javánci a domácími Papuánci.Kdo nebude mít vlasy jako já, půjde z Papuy, říká třicetiletý Yerkin a prohrábne si kudrnatou hřívu, kterou se zjevně odlišuje od rovných vlasů přistěhovalců z Jávy.


"Jsme různí, ale jednotní": málokde platí první polovina oficiálního státního indonéského hesla jako na Nové Guineji. Málokde je odlišnost indonéského jazykového a etnického babylonu tak patrná. Dojde-li na debatu ohledně samostatnosti provincie, její zastánci neopomenou zdůraznit skutečnost, která je patrná na první pohled: původní obyvatelstvo má etnicky i kulturně mnohem blíže k Melanésanům než lidem ostatních částech ostrovní říše.

Pro Yerkina, který doprovází turisty na cestách do vnitrozemí ostrova, se budoucnost zjevuje v jasných barvách. S Papuánci zde zůstanou pouze misionáři a cizinci. Konečně bude moci rozvinout vlajku Západní Papuy, jak svou zemi domorodci nazývají, kterou pro tuto příležitost pečlivě schovává ve své vesnici. "Kdyby ji našli vojáci, bylo by zle, ale oni se do naší vesnice bojí přijít, cesta k nám vede úzkou soutěskou, tu bychom ubránili," dodává sebejistě. Když v roce 1969 jednomyslně hlasovala tisícovka indonéskou vládou vybraných Papuánců takzvaným aktem svobodné volby pro připojení k Indonésii, získala Jakarta s územím bohatým na přírodní zdroje i původní obyvatele, kteří jednou nohou ještě žili v době kamenné. S tradicí kmenových válek, kamenných seker a mužů zahalených pouze penisovým pouzdrem, kotekou. "Papuánci jsou stále ještě primitivní a my jim musíme pomoci se civilizovat," říká javánský obchodník z Wameny, městečka v srdci papuánské vysočiny. Jako by opakoval slova jednoho z vládních činitelů ze sedmdesátých let: "My je z těch stromů dostaneme, i kdybychom je z nich měli stáhnout." Svět založený na tradičním zvykovém právu se s rozvíjející industriální civilizací střetl rychlostí vykolejeného expresu.   

Třicetiletého Usmana odděluje od světa domorodců plot ověnčený ostnatým drátem. Ze zápraží svého domu dohlédne na tržnici, kde se scházejí Papuánci z okolí. Když se každý večer se ženou uchýlí do vysněného světa nekonečných jihoamerických telenovel, může se zase cítit, jako by nikdy neopustil tisíc kilometrů vzdálený domov, jako by se mu pod okny neprocházeli polonazí domorodci, pro něž je vrcholem roku velká slavnost, při níž jsou zabíjeny desítky prasat. Televizní seriály a válečné filmy z místní videopůjčovny, které s manželkou náruživě hltají, tak Usman konzumuje ve Wameně již deset let. Neopustil ji ani v době, kdy se filmové válečné scény proměnily v realitu a armáda se v ulicích města střetla s Papuánci ozbrojenými luky a šípy. Neopustil ji ani, když mu hned první týden zemřelo jediné dítě. "Žena se z té tragédie dodnes nevzpamatovala, nikdo neví, co se dceři stalo, možná onemocněla ze špatné vody," sjede pohledem k fotografii visící v obývacím pokoji. Usman tvrdí, že mnoho přistěhovalců si mezi Papuánci našlo životní partnery. Sám se s nimi stýká pouze tehdy, když mu před domem složí pytle s rýží, kterou dál prodává, nebo přijdou pomoci manželce s prádlem. Přátele našel mezi mladými policisty z Jávy, kteří zde musejí strávit část služby. "Ještě rok a jedu zpátky," usazuje se v sedačce mladík v riflích a kožené bundě. Vzápětí se na televizní obrazovce rozeběhne videoklip doprovázený titulky s textem písně. Policisté se chápou mikrofonu a začínají zpívat. Karaoke je v Indonésii jednou z nejoblíbenějších zábav a Usman je uznávaným místním mistrem tohoto umění. Pod sladkobolným přílivem milostné písně tvrdí muži zákona jihnou, najednou vypadají tak bezbranně, jako by to byli oni, kdo potřebují ochranu. "Dávej si ve Wameně pozor, kdyby ti místní lidé něco ukradli, přiveď je k nám, my už to z nich vymlátíme," nabízí mi pomoc policista v džínách. "Nevymlátíme, ale pomůžeme ti," opravuje ho kolega. "Snažíme se vybudovat demokracii, policista teď musí sloužit lidem."  

Facebook:
Související fotografie
Související videa
Související články


Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
Indonésie.Asean.cz: Indonésie: Stáhněte je ze stromu , Cesty po indonéské části ostrova Nová Guinea
Indonésie © 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.