{lang: 'cs'}
Bali Bohemia
charakter článku: Aktuálně
oblast: Bali
sekce: Umění, Zajímavé osobnosti
vydáno: 11.10.2010, autor: Pavel Zvolánek

Bali: Jíst, meditovat, milovat


Do českých kin přichází snímek Jíst, meditovat, milovat (Eat, pray, love), který se částečně natáčel na ostrově Bali. Hlavní roli ve filmu režiséra Ryana Murphyho ztvárnila Julia Roberts. Snímek vznikl podle úspěšné autobiografické literární předlohy Elizabeth Gilbert, která byla přeložena do čtyřiceti jazyků a prodalo se jí přes 6.2 milionu výtisků.


Julia Roberts představuje moderní ženu, která má sice manžela, dům i úspěšnou kariéru, ale cítí se ztracená a hledá smysl svého života. Po rozvodu se rozhodne změnit svůj život a vydává se na cestu, která ji má pomoci nalézt sebe samu. V Itálii objevuje požitek z jídla, v Indii sílu modlitby a na konci své pouti na indonéském ostrově Bali na ni čeká rovnováha v podobě opravdové lásky. Podle představitelky hlavní role příběh oslovuje diváky tím, že každýse někdy vydá na pouť, která změní jeho život a dospěje do chvíle, kdy potřebuje znovu zjistit, kým je a oč usiluje.

První ohlasy na snímek Jíst, meditovat, milovat jsou smíšené, oceňována je však Julia Roberts a také přitažlivost jednotlivých lokací. Tvůrci se snažili natáčet na místech, která se shodují s knižní předlohou. Na Bali se filmaři vydalido banjaru Bentuyung a Nyuh Kuningu, Pengosekanu, tržnice a opičího lesa v Ubudu. Ve filmu se také objeví Jimbaran  a Uluwatu a dům léčitele a šamana  Ketuta Liyera,klíčové postavy pro balijskou pouť hlavní hrdinky.Pro Bali představuje film celosvětovou reklamu,   na kterou se již snaží navázat turistický ruch.“ Ani Itálie, ani Indie ji nemohly dát klid, který hledala. Ten nalezla až na Bali, ostrově bohů a bohyň,” uvádí stránka indonéského turismu. Ketuta Lieyera navštěvuje v jeho domě denně na pět desítek lidí, objevují se i první výpravy ve stopách hrdinčiny cesty,.Spojujícím tématem je harmonie, jejichž nalezení spočívá podle balijského hinduismu v rovnováze mezi lidmi, člověkem a bohem a člověkem a přírodou.  

Facebook:
Související fotografie
Související videa
Související články


Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
Indonésie.Asean.cz: Bali: Jíst, meditovat, milovat ,
Indonésie © 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.